fbpx

Yanık ve Maxillo Fasial Travma


24 Şubat 2022

Yanık ve maxillo fasial travma, estetik cerrahi alanın en çok ilgilendiği ve işlem yaptığı alanlardan birisidir. Estetik cerrahi ilk bakışta sadece dışarıdan estetik kaygıyla yapıldığı düşüncesiyle oluşsa da durum bununla sınırlı değildir. Özellikle hastaların geçirdiği kazalardan kaynaklı olarak hayati tehlike yaratan aşamalarda da bu cerrahi işlemlerin yapılması gerekir.

Maksillofasiyal Ne Demek? Maksillofasiyal Bölge Neresi?

Maksillofasiyal, birden fazla alanı kapsayan bir cerrahi alandır. Vücudun yüz ve boyun alanını kapsar. Bu alanda; ağız, burun, boğaz, çene ve diş gibi birden fazla alanda işlem yapılır. Özellikle ani geçirilen kazalar sonrası oluşmuş doku zedelenmeleri, organda şekil bozuklukları gibi estetiği bozan durumlarda cerrahi müdahale gerçekleşir.

Maxillo Fasial Travma Hangi Uzmanlık Alanına Girer?

Tek bir uzmanlık alanından bahsetmek günümüzde mümkün değildir. Özellikle maxillofasial travma alanı birden fazla uzmanlık alanına dahildir. Bunlar arasında; ağız ve diş, estetik cerrahi, ortognatik cerrahi, kulak burun boğaz uzmanlığı bulunur. Yanık alanındaki cerrahi de yanığın oluştuğu alana göre değişir fakat kesin olarak estetik cerrahi alanı mevcuttur. Özetle, yanık ve maxiollo fasial travma birden fazla doktorun görüşünü gerektirebilir.

Yanık ve  Maxiollo Fasial Travma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrahi yöntemler günümüzde belirli şekilde bulunur fakat her ameliyatın kendi özelinde bir ilerleyişi ve planlaması yapılır. Yine de ameliyat anında ortaya çıkan ekstrem durumlar kapsamında doktor tarafından anlık değişimler oluşabilir. Bu yüzden ameliyatın nasıl yapılacağı konusunda net bilgi vermek oldukça zordur. Örneğin; burun alanında yapılan bir estetik müdahale ile çene alanındaki müdahale değişebilir.

Fakat yanık ve maxiollo fasial travma cerrahi alanı için ortak bazı durumlardan bahsetmek mümkün. Bunların başında yapılacak cerrahi ameliyatın sonunda hastanın hem sağlık anlamında hem de estetik anlamda olumlu sonuç elde etmek bulunur. Estetik anlamda hastanın memnun olması en kritik aşamalardan birisidir. Ameliyat sonunda hayatına çabuk dönmesi ve mutlu olması hedeflenir.

Kimler Yanık ve Maxiollo Fasial Travma Ameliyatı Olabilir?

Bahsedilen bu cerrahi alandaki ameliyatlar öncesinden planlanabildiği gibi ani gelişen kazalara bağlı olarak acilen gerçekleşebilir. Şayet hastanın yanığa bağlı olarak yaşadığı bir estetik problem varsa ameliyatı olmasında herhangi bir sorun yoktur. Keza yine yüz ve çevresinde gerçekleşen hem sağlık hem de estetik problemleri ortadan kaldırmak adına ameliyatı olabilir.

Her zaman ameliyat öncesi cerrah tarafından hastanın hikayesi mümkünse dinlenir. (acil durumlar olmadığı müddetçe.) Böylece hastanın mevcut olan yanık ve maxiollo fasial travma cerrahi operasyonu için uygunluğu saptanır. Daha önce müdahale edilmesi gereken bir operasyon varsa sıralama yapılabildiği gibi hastalığa bağlı olarak ameliyat ertelenebilir.

ÖZET BİLGİ

Yanık ve maxillo fasial travma, estetik cerrahi alanın en çok ilgilendiği ve işlem yaptığı alanlardan birisidir. Estetik cerrahi ilk bakışta sadece dışarıdan estetik kaygıyla yapıldığı düşüncesiyle oluşsa da durum bununla sınırlı değildir. Özellikle hastaların geçirdiği kazalardan kaynaklı olarak hayati tehlike yaratan aşamalarda da bu cerrahi işlemlerin yapılması gerekir. Maksillofasiyal Ne Demek? Maksillofasiyal Bölge Neresi? Maksillofasiyal,… Okumaya devam et Yanık ve Maxillo Fasial Travma

ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Dr. Coşkun Erçel

Güzelliğinize Estetik Katın !

Daha Sağlıklı ve Güzel Hissetmek İçin.