fbpx

İp Askı


15 Aralık 2021

İp askı ilerleyen yaşla birlikte yüzünde sarkma oluşmuş kişilerin tercih ettiği cerrahi müdahale dışı uygulamadır. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ciltte kolajen eksikliği yaşanır. Azalan kolajen ve cildin yapısında değişimle beraber sarkmalar meydana gelir. Oluşan bu sarkmalar estetik anlamda rahatsız edicidir ve çözüm olarak farklı metotlar uygulanmaktadır.

İp Askı Nedir?

Fransız askı olarak da adlandırılan bu yöntem kişinin deri altına uyum sağlayabilecek bir şekilde üretilen özel ipliklerin kullanılmasıyla oluşur. Fransa’da üretilen özel iplikler deri altına yerleştirilir. Amaç, sarkan bölgenin daha toplu durması ve gerginleşmiş bir yüz görünümü oluşturmaktır. Elbette mimik oluşmasını engellemeyecek şekilde doğal görünüm sağlanır.

Ameliyatsız İp Askı Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız ip askı uygulaması basit yöntemlerle gerçekleşir. Uygulama alanına göre ipin deri altına ekleneceği yer değişiklik gösterir. Genelde kulak önünden direkt yanakları ve çeneyi toplamak adına uygulama yapılmaktadır. Kişinin cildi temizlendikten sonra bölgeyi uyuşturması için lokal anestezi uygulanır.

Daha sonra özel üretim olan bu ipler, uzman elinde deri altına müdahale edilir. İpler ilk andan itibaren kişinin yüzünde farklılığı görmek için yeterlidir. Fakat asıl sonuçlar için birkaç hafta beklemek gerekir. Zamanla bu ipler deri altında yerleşecek ve daha doğal görünüm elde etmeyi sağlayacaktır.

Hangi Bölgelere İp Askı Yapılabilir?

İp askı uygulama alanları günümüzde oldukça sıktır. Fakat genelde kadın ve erkekler tarafından en çok sarkmanın yaşandığı; yüz, kaş bölgesi, boyun ve gıdı bölümleri olmaktadır.

İple Yüz Germe Nedir? İp Askı ile Yüz Germe Nasıl Yapılır?

İple yüz germe en sık uygulanan yöntemlerden birisidir. İp yardımıyla deri altında müdahale oluşturulur. Böylece yüzde yer çekimine karşı yenik düşen deriler toparlanmış ve daha gergin görünüme sahip olmuş olur.

İple Kaş Kaldırma

İple kaş kaldırma yöntemi özellikle yüz hatlarını değiştirmek ancak cerrahi müdahale istemeyenlerin başvuracağı yöntemlerden birisidir. İp askı yöntemiyle düşük duran kaşlarınızı daha havaya kaldırabilir böylece görünümde değişime gidebilirsiniz.

İple Boyun ve Gıdı Germe

Yaşlanmaya bağlı olarak sarkan bölgeler arasında boyun ve özellikle gıdı bulunur. Vücut olarak fazla kiloya sahip olmasanız bile gıdınızın sarkması hoş bir görüntü sağlamaz. Bu yüzden, gıdınızı toparlatmak adına ip askıyı tercih edebilirsiniz.

Yüze İp Askı Yaptıranlar Kimler?

Genel olarak belirli yaşı geçmiş, kolajen miktarının azalmasına bağlı olarak sarkma problemi yaşayan kişiler bulunmaktadır. Bahsedilen yöntemlerin gerçekleştirilmesine bağlı olarak daha gergin, toplu ve zayıf görünmek isteyenlerin bu uygulamayı yaptırdığı görülmektedir. Ayrıca kadınlara özel değildir, erkekler tarafından da rahatlıkla yaptırılabilmektedir.

Boyuna İp Askı Kalıcı mı? İp Askı Kalıcılığı Ne Kadar?

Boyuna ip askı yöntemi de diğer askı yöntemleri de kalıcılık konusunda ömürlük değildir. Uygulama sırasında kullanılan ipler erimeye ve özelliğini kaybetmeye meyillidir. Bu yüzden uygulama sonrası, 2-3 senelik bir kullanım ömrü vardır. Bu süre sonrasında cildiniz eski haline dönebilir ve tekrar işlemi yapmanız gerekecektir.

İp Askı Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Her uygulamada olduğu gibi ip askıyı yaptıranlar da uygulama sonrası bazı durumlara dikkat etmeli. Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Çene hareketine sebep olacak durumlardan kaçınılmalı,
  • Aşırı mimik yapılmamalı,
  • Yüz üstü asla uyunmamalı,
  • İlk gün soğuk pres uygulaması yapılmalı,
  • İşlem bölgesine asla masaj yaptırılmamalı, elle ovuşturulmamalı,
  • 1 ay kadar mümkünse spora gidilmemeli,
  • 1 ay boyunca sauna, hamam, havuz gibi ortamlara girilmemelidir.

ÖZET BİLGİ

İp askı ilerleyen yaşla birlikte yüzünde sarkma oluşmuş kişilerin tercih ettiği cerrahi müdahale dışı uygulamadır. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ciltte kolajen eksikliği yaşanır. Azalan kolajen ve cildin yapısında değişimle beraber sarkmalar meydana gelir. Oluşan bu sarkmalar estetik anlamda rahatsız edicidir ve çözüm olarak farklı metotlar uygulanmaktadır. İp Askı Nedir? Fransız askı olarak da adlandırılan bu… Okumaya devam et İp Askı

Dr. Coşkun Erçel

Güzelliğinize Estetik Katın !

Daha Sağlıklı ve Güzel Hissetmek İçin.