fbpx

El Cerrahisi


24 Şubat 2022

El cerrahisi adından da anlaşılacağı üzere elde yaşanan sağlık ve estetik sorunlarını ortadan kaldırmak adına yapılan işlemleri kapsamaktadır. Yaşam içerisinde yaşanan travmatik kazalara bağlı olarak estetik anlamda bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin cerrahi anlamda müdahale yapması gerekir. Cerrahlar da kişilere profesyonel olarak duruma bağlı olarak müdahale eder.

El Cerrahisi Nedir?

Plastik ve estetik cerrahi ile ortopedi ve travmatoloji alanında uzmanlık yapan doktorların ilgilendiği bölümü temsil eder. Uzmanlığını özellikle bu alanda yapmış olan doktorlar, ele dair oluşan sağlık problemlerini gidermek adına ameliyat yapmaktadır. Cerrahi müdahaleler başta sağlık olmak üzere estetik kapsamda da değerlendirilir.

El Cerrahisi Ne İş Yapar?

Eğer cerrah, el cerrahisi alanında uzmanlaştıysa uzmanlık alanına bağlı olarak el üzerinde bazı ameliyatlar yapmaktadır. Ameliyatların sebepleri değişiklik gösterebilir. Kimi zaman yaralanmalara bağlı olarak doku zedelenmesi, organ kopması olabilir. Bunun yanı sıra; el tümörleri, sinir sıkışması gibi farklı sebeplere de bağlanabilir.

Cerrahlar tarafından işte tam da bahsedilen bu noktalarda işlemler yapılır. Kişinin genel sağlık durumu, yaş ve hastalık neticesine göre acil ya da belirli bir tarihe bağlı olarak ameliyatlar yapılır. Özellikle ani kazalara bağlı olarak gelişen durumlarda hızlı hareket etmek gerekebilir. Doktor gözetiminde yapılan kontroller neticesinde ameliyat gerçekleştirilebilir.

El Cerrahisi Hangi Uzmanlık?

El cerrahisi uzmanlık alanı iki farklı bölüme bağlı olarak gerçekleştirilen uzmanlık alanını kapsar. İlki tahmin edilen ve çoğu zaman bilinen estetik ve plastik cerrahi alanıdır. İkinci kısmı ise elin özellikle kemik kısmına bağlı olarak gerçekleştiğinden ortopedi ve travmatoloji alanıdır. Bu iki alan üzerinde yapılan uzmanlığa bağlı olarak el cerrahi doktoru olunabilir.

El Cerrahisi Hangi Durumlarda Yapılır?

El cerrahi operasyonları durumdan duruma değişiklik gösterilerek gerçekleşebilir. Doktorlar tarafından uygun bulunmadığı müddetçe uygulama yapılmamaktadır. Aciliyet durumu özellikle hastanın yaşadığı kaza ve sonrasında ortaya çıkan semptomlara göre değerlendirilir.

Daha öncede bahsedildiği üzere el cerrahisi sinir sıkışıklığı, organ kopması, doğuştan gelen el ve parmak yapısında bozulmalar, kazaya bağlı zedelenmeler ameliyat sebepleri arasındadır. Tümörün yayılma durumuna bağlı olarak el tümörü de ameliyat sebebidir.

Tüm bu durumlara bağlı olarak uzman doktor hastanın hikayesini dinledikten ve aciliyet durumunu göz önünde bulundurarak hastaya ameliyat tavsiyesi verir.

ÖZET BİLGİ

El cerrahisi adından da anlaşılacağı üzere elde yaşanan sağlık ve estetik sorunlarını ortadan kaldırmak adına yapılan işlemleri kapsamaktadır. Yaşam içerisinde yaşanan travmatik kazalara bağlı olarak estetik anlamda bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin cerrahi anlamda müdahale yapması gerekir. Cerrahlar da kişilere profesyonel olarak duruma bağlı olarak müdahale eder. El Cerrahisi Nedir? Plastik ve… Okumaya devam et El Cerrahisi

Dr. Coşkun Erçel

Güzelliğinize Estetik Katın !

Daha Sağlıklı ve Güzel Hissetmek İçin.