fbpx

Çene Estetiği


15 Aralık 2021

Çene estetiği hem sağlık hem de estetik kaygı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen operasyonlardan birisidir. Estetik ameliyatlar arasında her ne kadar yüz germe ve burun ameliyatına göre geri kalsa da çok kritik bir işlemdir. Zira çene yapısı kişinin güzel, çekici ve alımlı görünmesi adına önemlidir. Mizacı doğrudan belirlemektedir.

Çene Estetiği Adı Nedir?

Çene formunda değişiklik yapmak adına çeşitli yöntemler kullanılır. Çene törpüleme, alt ve üst çene ameliyatı, çene implantı, çene ucu ameliyatı bunlardan bazılarıdır. Tıpta genel olarak yapılan tüm çene operasyonlarına ‘Mentoplasti’ denir. Mentoplasti kapsamında birey ihtiyacına bağlı olarak görünümde değişiklik sağlar.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene estetiği ameliyatı gerçekleştirilirken farklı metotlar kullanılabilir. Eğer üst çene ameliyatı yapılacaksa kişinin röntgeni çekilerek diş yapısını da değiştirmeye bağlı olarak şekil değiştirilir. Alt çene yapısında dişlere dikkat edilmeden operasyon gerçekleştirilir.

Eğer kişi çenesinin boyutunu küçük buluyorsa çene implantı yerleştirilerek alanın daha büyük görünmesi sağlanır. Şayet çene ucu çok büyük geliyor ve daha keskin, belirgin olmayan yapı isteniyorsa çene törpüleme yapılmaktadır. Bahsedilen tüm bu işlemler kişinin de cilt tipine bağlı olarak farklı formatlarda gerçekleşir.

Çene Törpüleme Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem mi?

Ameliyatların ağrısız ve konforlu geçmesi adına hastalara anestezi verildiği görülür. Çene estetiği kapsamında da genel anestezi sayesinde hasta uyutulur. Böylece törpüleme işlemi yapılırken herhangi bir şekilde acı hissetmesi mümkün olmayacaktır. İşlem bittikten birkaç saat sonra uyanınca ağrı kesici verilerek acısı hafifletilir. Ağrı kesici etkisi geçince bir miktar ağrı olabilir.

Çene Estetiği Öncesinde Operasyonun Planlaması Nasıl Yapılır?

Doktor tarafından çene üzerinde görünüm değişikliğine gitmeden önce estetik planlama yapılır. Kişinin var olan şikayeti dinlendikten sonra özellikle kemik yapısı kontrol edilir. Derinin varsa sarkma ya da gerginlik durumuna da bakılır. Daha sonra hedeflenen modelleme üç boyutlu olarak ya da çizim yöntemiyle hastaya belirtilir. Böylece planlamaya bağlı olarak hareket edilir.

Çene Estetiği Kalıcı mı?

Çene estetiği ameliyat yöntemiyle gerçekleştiğinden yüksek miktarda kalıcılık içerir. Ameliyat sonrası farklı işlem gerçekleştirilmediği müddetçe ekstra işlem yapmanız gerekmez. Özellikle çene implantı ameliyatının ömürlük olduğunu söylemek mümkün. Aksi bir durum oluştuğunda doktor tarafından sizlere bilgi verilmektedir.

Çene Estetiği Ne Kadar?

Çene estetiğinin planlaması, yapılacak alan boyutu ve özellikle yöntemine bağlı olarak fiyatlandırmasında değişim meydana gelmektedir. Ancak erkek çene estetiği fiyatları ya da kadın için fiyatlandırma değişmez. Erkek ve kadın için de ortak bir ücretlendirme oluşturulmaktadır. Cinsiyete bağlı farklılaşma söz konusu değildir.

Çene Törpüleme Ameliyatı Ne Kadar?

Çene törpüleme işlemi çene estetikleri arasında en basit olanlardan birisi olduğu için görece diğer ameliyatlara göre daha uygun fiyatlıdır. Törpüleme işlemi birkaç saat içerisinde tamamlanır. Bununla birlikte kişinin günlük yaşamına dönme hızı da oldukça yüksektir.

ÖZET BİLGİ

Çene estetiği hem sağlık hem de estetik kaygı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen operasyonlardan birisidir. Estetik ameliyatlar arasında her ne kadar yüz germe ve burun ameliyatına göre geri kalsa da çok kritik bir işlemdir. Zira çene yapısı kişinin güzel, çekici ve alımlı görünmesi adına önemlidir. Mizacı doğrudan belirlemektedir. Çene Estetiği Adı Nedir? Çene formunda değişiklik yapmak… Okumaya devam et Çene Estetiği

ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Dr. Coşkun Erçel

Güzelliğinize Estetik Katın !

Daha Sağlıklı ve Güzel Hissetmek İçin.