fbpx

Liposuction


15 Şubat 2022

Liposuction bölgesel yağ alma işlemi olarak bilinmektedir. Kilo her yaştan ve her cinsten kişinin dertlerinden birisidir. Fakat obezite ya da kilo problemi olmadan bölgesel yağ problemleri de oluşmaktadır. Bu durumda kilo vermek oldukça zordur. Liposakşın olarak adlandırılan yöntem ile bölgesel yağlardan kurtulmak mümkündür.

Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır?

En genel olarak bölgesel yağ aldırma operasyonu olarak adlandırılabilmektedir. Özellikle bazı alanlarda oluşan inatçı yağ kütlelerinden kurtulmak adına işlemler yapılmaktadır. Kişilerin kilo vermekte zorlandığı alanlarda uygulama yapılmaktadır. Var olan yağ bezeleri alınarak vücuttan uzaklaştırılır.

Genel olarak uygulanan liposuction klasik ya da lazer yöntemiyle uygulanmaktadır. Geleneksel yöntemi herkes tarafından bilinendir. Vücutta yağlanmanın olduğu bölgeye çok ufak kesiler açılır. Bu kesilerden fazla yağlar alınarak vücuttan atılmaktadır. Böylece bölgesel yağlanmaya karşı işlem yapılarak zayıflama sağlanabilir.

Liposuction Ameliyatı Hangi Bölgelere Uygulanır?

İnatçı yağlanmalar ve birikmeler genellikle kişilerin belirli bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda belirli bölgelerde işlemler artış göstermektedir. Genel olarak bölgesel yağ aldırma alanları arasında:

 • Gıdı
 • Kol
 • Meme
 • Karın
 • Pupis
 • Sırt
 • Bel Oyuntusu
 • Basen
 • İç Bacak
 • Tüm bacak
 • Alt bacak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer sizin de farklı bir sağlık probleminiz yoksa ve bu alandaki bölgesel yağlanmadan şikayetçiyseniz operasyonu olmanızda sakınca görülmemektedir.

Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Bölgesel yağ aldırma olarak bilinen liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Ufak bir operasyon olsa da toparlanma sürecini arttırmak ve daha konforlu olabilmek adına uzman tarafından belirtilen uyarılara kulak asmak gerekiyor. Aksi takdirde iyileşme süreci uzayabilmektedir.

İşlem sonrası işlemin bulunduğu alan üzerine birkaç gün yatmamak gerekiyor. Eğer bacak bölgelerinde işlem yapıldıysa da birkaç gün istirahat etmek, ayak üstünde bulunmamak şarttır. Böylece ağırlığı bu bölgelere vermemiş olursunuz.

Bununla birlikte liposuction sonrası spor ve egzersizlerinize ara vermeniz gerekmektedir. Birkaç haftalığına spor yapmamak ameliyat bölgesinin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ameliyat olduktan sonra bölgede ödem ve morluk hissedebilirsiniz. Bunlar oldukça normal belirtilerdir ve birkaç gün sonunda ortadan kalkacaktır.

Son olarak ameliyat olsanız dahi sonrasında beslenme ve egzersizlerinize dikkat etmediğiniz müddetçe alanın tekrar yağlanması olası bir durumdur. Kesin sonuç sunmaz. Bu yüzden yaşamınızda değişim yapmak bu operasyonun tekrarlanmamasına neden olacaktır.

Liposuction Sonrası Ödem Oluşumu

Her ameliyatta ve cerrahi müdahalede olduğu gibi liposuction uygulamasında da ödem çok sık görülmektedir. Alanda küçük kesiler açılsa da vücut doğal olarak reaksiyon göstererek morluk da yaratabilir. Görünümden korkmamalısınız. Bu durumun geçici olduğunu bilerek hareket etmek gerekir. Kalıcılık göstermez ameliyattan en geç 1 hafta sonra ortadan kalkar.

Liposuction Fiyatları Ne Kadar?

Uygulama yaptıracağınız doktordan tutun da kliniğinin bulunduğu semte kadar fiyatlandırmalar değişiklik gösterir. Fakat uzmanların genel olarak göz önünde bulundurduğu bir durum vardır. O da kişinin operasyon yaptıracağı alan ve bu alanda işlemin süresidir. Eğer uzun süreli bir yağ aldırma serüveni gerçekleşecekse fiyatta buna bağlı olarak artış göstermektedir.

ÖZET BİLGİ

Liposuction bölgesel yağ alma işlemi olarak bilinmektedir. Kilo her yaştan ve her cinsten kişinin dertlerinden birisidir. Fakat obezite ya da kilo problemi olmadan bölgesel yağ problemleri de oluşmaktadır. Bu durumda kilo vermek oldukça zordur. Liposakşın olarak adlandırılan yöntem ile bölgesel yağlardan kurtulmak mümkündür. Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır? En genel olarak bölgesel yağ aldırma operasyonu olarak… Okumaya devam et Liposuction

ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Dr. Coşkun Erçel

Güzelliğinize Estetik Katın !

Daha Sağlıklı ve Güzel Hissetmek İçin.