fbpx

Post Bariatrik Cerrahi


15 Şubat 2022

Obezite cerrahisi ya da post bariatrik cerrahi diyet ve egzersizle aşırı kilo kaybetmiş hastalara uygulanır. Verilen kilonun miktarına göre karın germe, sırt germe, kol germe, bacak germe, kadın hastalarda meme toparlama işlemi yapılabilir. 2-3 seans halinde yapılabilir.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Post bariatrik cerrahisi vücutta kilo kaybı sonucunda oluşan sarkıklıkların germe işlemi ile düzeltilmesidir. Ameliyat veya diyet ve egzersiz yoluyla önemli kilo kaybı, hastalar için oldukça olumlu yönde dönüştürücü olabilir. Kilo kaybı; onları daha sağlıklı, daha mutlu ve daha enerjik bir hale getirir. Bununla birlikte, kilo kaybı genellikle yolculuklarındaki ilk adımdır. Çoğu durumda, vücut yeni, daha küçük, daha sağlıklı boyutuna küçülürken, elastikiyet kaybından dolayı cilt de onunla birlikte küçülemez.

Sonuç, yüz, göğüs, kollar, bel ve uyluk boyunca, zor kazanılmış yeni fiziği bozan aşırı deridir. Bunu bir  kozmetik vücut prosedürü ile düzeltebilirsiniz.  Post bariatrik cerrahi ya da obezite cerrahisi ile yeni görünümünüze hayran kalabilirsiniz.

Kilo verme veya obezite cerrahisinden sonra, mini karın germe ameliyatından tam bir “vücut germe”ye kadar uzanan plastik cerrahi, bu değişiklikleri önemli ölçüde tersine çevirebilir. Her tedavi yaklaşımı, hedeflerinize ve önceliklerinize bağlı olarak farklı olacaktır, bu nedenle ilk adım her zaman sizin için neyin işe yarayacağı konusunda kilo verme sonrası cerrahide uzmanlaşmış bir plastik cerrahla konuşmak olacaktır.

Bariatrik cerrahi, şiddetli bir şekilde obezitesi olan hastaların çok fazla kilo vermelerine, ideal kiloya inmelerine ve sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olur. Çoğu kilo verme ameliyatı midenizin anatomisini değiştirir, midenizin tutabileceği yiyecek miktarını azaltır ve sadece küçük bir yemekten sonra tok hissetmenizi sağlar (kısıtlama denir). Kilo verme ameliyatları, midenin bağırsağın üst kısmına nasıl boşaldığını değiştirir. Bazen vücudunuzun emebileceği kalorileri ve besinleri de sınırlarlar. Ayrıca ameliyat, beyninize ne zaman doyduğunuzu ve ne zaman yemek yemeniz gerektiğini söyleyen sinyalleri de değiştirir. 

Bariatrik cerrahinin “hızlı bir düzeltme” olmadığını ve sağlıklı kilo kaybı elde etmek için yeme ve aktivite kalıplarını ve sağlık ekibiniz tarafından uzun süreli izlemeyi değiştirmek için büyük çaba gerektirdiğini bilmek önemlidir. 

Post Bariatrik Cerrahi Faydaları

Post bariatrik cerrahi faydaları ve bunun sonucunda kilo kaybı aşağıdaki durumların iyileştirilmesine yardımcı olur: 

  • Tip 2 diyabeti iyileştirmenize yardımcı olur. Bariatrik cerrahi ile kilo kaybı meydana gelmeden önce bile diyabeti günler içinde iyileştirebilir. Tip 2 diyabetli bazı hastalarda, özellikle kısa süreli diyabetlilerde, diyabet ilacı kullanımının azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına izin veren hormonlarda bir azalma olabilir. 
  • Kötü kolesterol ve trigliserit adı verilen hormonları düşürerek ve iyi kolesterolü yükseltir. Bu sayede kan ve yağ  seviyelerini normale döndürmeye yardımcı olur.
  • Obez olan kadınlarda, özellikle polikistik over sendromu (PCOS ) olan kadınlarda doğurganlığın iyileştirilmesine yardımcı olur. PCOS üreme çağındaki kadınlarda sık görülen bir kist oluşumu durumdur. Diyabet, yüksek tansiyon ve sağlıksız kan yağ seviyeleri ile sonuçlanabilir. 
  • Çok obez olan erkeklerde testosteron seviyeleri düşük olmaktadır. Bu nedenle bariatrik cerrahi aracılığıyla testosteron seviyelerinin artırması mümkün hale gelir.
  • Yüksek tansiyonu  hastalığının tamamen tedavi edilmesine ya da tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  • Bazı araştırmalar, obezite cerrahisi yaptırmaya karar veren kişilerde kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklarda azalma ve karaciğer yağlanması hastalığında iyileşme olduğunu göstermektedir. 

Post Bariatrik Cerrahi Ankara

Post bariatrik cerrahi Ankara gibi büyükşehirlerde güvenilir doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Bu cerrahi operasyona karar veren hastalar kesinlikle uzman estetik hekime aklındaki tüm soruları sormalıdır. Obezite cerrahisi ya da post bariatrik cerrahi Ankara ilinde uzman doktor arıyorsanız Dr. Coşkun Erçel ile iletişime geçmelisiniz.

ÖZET BİLGİ

Obezite cerrahisi ya da post bariatrik cerrahi diyet ve egzersizle aşırı kilo kaybetmiş hastalara uygulanır. Verilen kilonun miktarına göre karın germe, sırt germe, kol germe, bacak germe, kadın hastalarda meme toparlama işlemi yapılabilir. 2-3 seans halinde yapılabilir. Post Bariatrik Cerrahi Nedir? Post bariatrik cerrahisi vücutta kilo kaybı sonucunda oluşan sarkıklıkların germe işlemi ile düzeltilmesidir. Ameliyat… Okumaya devam et Post Bariatrik Cerrahi

ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Dr. Coşkun Erçel

Güzelliğinize Estetik Katın !

Daha Sağlıklı ve Güzel Hissetmek İçin.